PARFÜMÜN TARİHİ GEÇER Mİ?

Güzellik ürünlerinin son kullanma tarihleri söz konusu olduğunda, bazıları diğerlerinden daha belirgindir. Maskaralar yaklaşık 6 aylık olana kadar iyidir, fondöten iki yıla kadar dayanabilir.

Güzellik ürünlerinin son kullanma tarihleri ​​söz konusu olduğunda, bazıları diğerlerinden daha belirgindir. Maskaralar yaklaşık 6 aylık olana kadar iyidir, fondöten iki yıla kadar dayanabilir ve eyeliner makyaj çantanızda yaklaşık 12 ay rahat kalır. Peki ya parfümler? Parfümler bozulabilir mi? Bu biraz daha az belirgin, bu yüzden kokularınızı ne kadar süreyle elinizde tutmanız gerektiğini ve onları nasıl daha uzun süre tutabileceğinizi açıklamak için buradayız.

 

PARFÜM BOZULUR MU?

Kısacası evet parfüm bozulabilir. Ancak, henüz parfüm şişelerinizdeki tüm etiketleri kontrol etmenize gerek yok!

Genel bir kural olarak, çoğu koku, onlara ne kadar iyi baktığınıza ve sakladığınıza bağlı olarak 3 ila 5 yıl arasında dayanır.

 

PARFÜMÜN SÖNMESİNİ SAĞLAYAN NEDİR?

Parfüm biraz taze yiyecek gibidir - mümkün olduğu kadar uzun süre dayanması için doğru koşullarda saklanması gerekir.

Parfümünüzü mümkün olduğu kadar uzun süre tutma konusunda bir şeyi hatırlarsanız, o da şudur: Güneş, kokunun doğal düşmanıdır! Evet, şişelerinizi doğrudan güneş ışığında tutmak sadece raf ömrünü azaltacaktır.

Parfümlerinizi güneş ışığının yanı sıra ısıya veya sıcaklık değişimlerine maruz bırakmak da parfümü zamanla yok edebilir.

Kokunuzun olabildiğince uzun süre taze kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şey, onları serin, kuru ve loş bir yerde tutmaktır. Bir dolap veya banyo masası (pencereden uzakta) mükemmeldir.

Bununla birlikte, çoğu parfümcünün kokularınızı uzatmak için önerebileceği bir yer var - buzdolabı!

 

KOKUMUN BOZULUP BOZULMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Parfümün bozulup bozulmadığını kontrol etmek için yapılacak süper bilimsel bir test yok, sadece birkaç basit kontrol var:

Koklayın. Parfümün nasıl kokması gerektiğini biliyorsunuz, ne de olsa son birkaç yıldır onu gururla kullanıyorsunuz! Eğer kötü kokuyorsa, muhtemelen 5 yılı doldurmuş demektir. Çöpe atma zamanı.

Rengi kontrol edin. Renk zamanla önemli ölçüde değiştiyse, elveda deme zamanı! Bu, özellikle daha koyu hale geldiyse, son kullanma tarihinin geçtiğine dair kesin bir işarettir.

Malzemeleri kontrol edin. Bazı parfümler daha doğal içerikler içerecek ve ne yazık ki ilk bozulanlar bunlar olacak. Narenciye gibi notalar, odunsu, şipre ve ud bazlı parfümlerin çok daha uzun süre dayanma eğiliminde olduğu yerlerde ilk dönüş yapacaktır.