İNSANLARIN YAPTIĞI EN YAYGIN PARFÜM HATALARI NELERDİR?

Koku, hayal edebileceğimizden daha uzun süre kalır etrafımızda. Günümüzde çoğu insanın sabah rutinlerinin temel bir parçası haline geldi ve çoğumuz en sevdiğimiz kokuyu sıkmadan evden çıkmıyoruz.

Koku, hayal edebileceğimizden daha uzun süre kalır etrafımızda. Günümüzde çoğu insanın sabah rutinlerinin temel bir parçası haline geldi ve çoğumuz en sevdiğimiz kokuyu sıkmadan evden çıkmıyoruz.

 

Bununla birlikte, insanlar, sevdiğimiz kokuları doğru bir şekilde kullanmak söz konusu olduğunda, çoğu zaman farkında olmadan hata yaparlar. Aşağıdaki en yaygın hatalardan bazılarına göz atın ve endişelenmeyin, bunun yerine size ne yapmanız gerektiğini göstermek için buradayız.

 

1. OVALAMAYIN

Çok kolay! Tek yaptığımız kokuyu nabız noktalarımıza sıkmak ve ovmak, değil mi? Ne yazık ki değil.  Parfüm nabız noktalarına (bilek içleri, dirsek içleri ve kulak memelerinin arkası ve dizlerin arkası) sürülmeli, asla kuvvetlice ovuşturulmamalıdır.

Cildinize parfümü doğrudan sürmek, üst notaların yerleşemeden buharlaşmasına neden olur.  Bunun yerine, parfümü nabız noktalarınıza sıkın ve doğal olarak yerleşmesine ve kalıcı olmasına izin verin. Bunun kırılması zor bir alışkanlık olduğunu biliyoruz, ancak kokunun daha uzun süre kalıcı olduğunu göreceksiniz.

 

2. SAÇINIZA PÜSKÜRTMEYİN

Parfümünüzü doğrudan saçınıza püskürtmenin, güzel şeylerin daha uzun süre kokmasını sağlayacağı yaygın bir yanılgıdır. Koku kısa vadede daha güçlü olsa da aslında saç kitlenize çok fazla zarar verebilir.   

Parfüm yüksek miktarda konsantre alkol içerir. Bu saçınızı kurutabilir, saç derinizi tahriş edebilir ve bazen kepeğe neden olabilir. Koku da sandığınız kadar uzun sürmeyecek, bu yüzden en sevdiğiniz kokuyu boşa harcamak yerine saç spreylerine bakmakta fayda var.  

 

3. DOĞRU SAKLAYIN

Parfüm şişeleri makyaj masanızda çok güzel dursa da onları saklamak için en iyi yer orası değil. İdeal olarak, kokunuz kuru, serin ve karanlık bir yerde, doğrudan güneş ışığından ve değişen sıcaklıklardan uzakta tutulmalıdır. Nem ve sürekli değişen sıcaklıklar, kokunuzun kötü tepki vermesine neden olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, sabit sıcaklığı ve ısı, ışık ve nemden kaçınması nedeniyle buzdolabı koku şişenizi saklamak için mükemmel bir yerdir.

 

4. KULLANMADAN ÖNCE NEMLENDİRİN

Parfümün mümkün olduğu kadar uzun süre kalıcı olması için, uygulamadan önce cildinizi   nemlendirin. Kuru cilde bir koku kullanmak, kokunun daha hızlı buharlaşmasına neden olurken nem, cildinizin kokuyu emmesine yardımcı olur. Cildiniz nemli olduğu için duştan hemen sonra bir koku uygulamak da kokunun daha sağlıklı bir şekilde cildinizde durmasına yardımcı olabilir. Tam olarak nemlendirmeye vaktiniz yoksa kokunuzu sürmeden önce nabız noktalarınıza Vazelin sürün. Bu, kokuyu daha uzun süre tutarak aynı etkiye sahip olmasını sağlayacaktır.

 

5. ÇOK ERKEN YARGILAMAYIN

Yeni bir koku ararken, süreci aceleye getirmeyin. İlk parfüm spreyi, birkaç saat sürebilen tüm notaların serbest bırakıldığı zamandan farklı kokar.  Hemen karar vermektense seçtiğiniz kokuları en az 24 saat cildinizde bırakmanızı öneririz. Yeni bir koku arıyorsanız sizin için doğru kokuyu nasıl seçeceğinize dair daha fazla ipuçlarımızı inceleyin.